
Projekt łączy sztukę muralu, muzykę improwizowaną oraz artystyczne działania towarzyszące. To unikalny cykl wydarzeń angażujących zarówno artystów, jak i mieszkańców Torunia. Każdy mural stanowi punkt wyjścia do eksploracji tożsamości dzielnic, nie tylko ww warstwie wizualnej, ale również dźwiękowej.
W dniach 7—25 lipca 2025 na terenie pięciu toruńskich osiedli: Mokre, Stawki, Podgórz, Bydgoskie Przedmieście i Skarpa, pięć ścian stanie się przestrzenią artystycznej interwencji oraz interpretacji dzielnicy w kontekście przedstawienia postaci anioła – przewodniego motywu w heraldyce miasta.
W projekcie Łopot artyści tworzą dzieła opierające się na kontekście każdej z dzielnic, przed przystąpieniem do pracy twórczej poznają ich historię dzięki oprowadzaniu przez przewodniczkę. Każdy mural odnosi się do tożsamości i historii danego osiedla, a jego powstawaniu towarzyszą wydarzenia muzyczne i performatywne podkreślające związek sztuki z tkanką miejską.
Nasz projekt to coś więcej niż seria murali – to multidyscyplinarne wydarzenie, łączące sztukę wizualną, muzykę i aktywność społeczną. Poprzez malarstwo, dźwięk i ruch uczestnicy mogą doświadczyć miasta w nowy, angażujący sposób, a powstałe murale i nagrania muzyczne będą trwałym śladem tej wyjątkowej inicjatywy.
Murale i Warszaty
Poza samą realizacją murali artyści wezmą udział w dodatkowych aktywnościach, otwartych dla wszystkich mieszkańców, takich jak:
- wystawy – artyści zaprezentują na nich swoje prace;
- prelekcje – artyści omówią proces powstawania murali, aspekty techniczne swojej twórczości oraz rolę sztuki w przestrzeni publicznej;
- warsztaty – uczestnicy poznają m.in. techniki malowania wielkoformatowego.
Wydarzenia te odbędą się w wybranych przestrzeniach kulturalnych, takich jak Klubokawiarnia PERS, Kawiarnia Nano, Dom Muz, Kulturalny HUB Bydgoskiego Przedmieścia, Kulturhauz oraz Galeria Przedpokój. Dzięki temu murale staną się częścią szerszej.
Interpretacja Muzyczna Murali
Aby nadać projektowi dodatkowy wymiar, zaprosiliśmy Toruńską Orkiestrę Improwizowaną pod dyrekcją Macieja Karmińskiego. Warstwa muzyczna projektu będzie rozwijać ideę tożsamości miejsc, podkreślając ich unikalny charakter poprzez dźwięk i improwizację. Dla każdej z dzielnic (Mokre, Bydgoskie Przedmieście, Stawki, Podgórz) dyrygent TOI wyznaczy jednego lub dwóch muzyków, którzy stworzą autorskie improwizacje inspirowane zarówno przestrzenią, jak i procesem powstawania muralu. Muzycy będą grać na żywo w trakcie tworzenia każdego z dzieł. Nagrania tych interpretacji staną się częścią końcowej kompozycji. Nagrania tych działań staną się częścią końcowej kompozycji, tworząc muzyczny portret miasta.
Finał na Skarpie – Ekspedycja Rowerowa, Mural, Koncert i Mapping
Finałem projektu będzie przejazd rowerowy z przewodnikiem, który połączy wszystkie realizowane wcześniej murale w jedną narracyjną ścieżkę. Uczestnicy wyruszą spod pierwszej powstałej ściany, odwiedzając kolejne dzielnice, aż do finałowego muralu na Skarpie. Wycieczkę organizujemy we współpracy z Fundacją Kapsuła i Maciejem Drożdżalem „Żelazne Ręce”.
Kulminacyjnym punktem projektu w 2025 roku jest Skarpa, gdzie powstanie ostatni mural. To właśnie tam Toruńska Orkiestra Improwizowana zagra koncert finałowy, oparty na zapisach muzycznych tworzonych podczas trwania projektu. Wydarzenie zostanie wzbogacone o mapping, wyświetlany na ścianie muralu. Projekcje świetlne będą nawiązywać do symboliki murali i muzycznych interpretacji dzielnic, tworząc audiowizualne widowisko podsumowujące całość przedsięwzięcia.
Harmonogram działań
7–13 lipca – Podgórz
Mural: ul. Poznańska 6/8
Artystka: Marta Aszyk
+ Toruńska Orkiestra Improwizowana
///////////////
Wydarzenie towarzyszące: Warsztaty rzeźbiarskie z masy papierowej - Papier, faktura, wyobraźnia z Martą Aszyk
9–11 lipca, godz. 12:00–14:00
Dom Muz, ul. Poznańska 52
7–13 lipca – Stawki
Mural: ul. Pułku Piechoty 76
Artyści: Roose i Teetos
+ Toruńska Orkiestra Improwizowana
///////////////
Wydarzenie towarzyszące: Roose i Teetos – wystawa prac
11 lipca o godz. 19:00
Bodyfikacje, Galeria Przedpokój
14–20 lipca – Bydgoskie Przedmieście
Mural: ul. Mickiewicza 75
Artyści: Magda Lipowiec i Andrzej Poprostu
+ Toruńska Orkiestra Improwizowana
///////////////
Wydarzenie towarzyszące: Warsztaty linorytu prowadzone przez Magdę Lipowiec
17 lipca 11:00 - 14:00
Kulturalny HUB Bydgoskiego Przedmieścia
16–22 lipca – Mokre
Mural: Szosa Lubicka 51–53
Artysta: Arkadiusz Andrejkow
+ Toruńska Orkiestra Improwizowana
///////////////
Wydarzenie towarzyszące: Arkadiusz Andrejkow - wystawa prac
wernisaż 18 lipca 18:00
Projekt Nano
21–26 lipca – Skarpa (Finał)
Mural: ul. Olimpijska 22
Artysta: Brocki
+ Toruńska Orkiestra Improwizowana
///////////////
Wydarzenie towarzyszące: Prelekcja
23 lipca 19:00
online
Wydarzenia finałowe – 25 lipca:
godz. 16:00 – rowerowy przejazd po muralach z przewodniczką Anią Lamers
godz. 18:00–20:00 – finał malowania ściany + koncert Toruńskiej Orkiestry Improwizowanej na Skarpie
///////////////
Wydarzenie towarzyszące: Wystawa prac Brockiego
26 lipca (wernisaż o 19:30) – 7 sierpnia
Klubokawiarnia PERS